Towarzysz Generał (2009)

Film dokumentalny o życiu i karierze komunistycznego aparatczyka, późniejszego generała armii Ludowego Wojska Polskiego odpowiedzialnego za wiele zbrodni komunistycznego reżymu w latach 1945-1989, a także ostatniego przywódcy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Wojciecha Jaruzelskiego. Objęte w nim są czasy od II wojny światowej i jego zesłania na Syberię do wyboru przez Zgromadzenie Narodowe na funkcję ostatniego prezydenta PRL a zarazem pierwszego prezydenta III RP w latach 1989-1990. Jego prezydentura nie była wynikiem wyboru społeczeństwa, lecz została wymuszona podczas obrad "okrągłego stołu", a same wybory 1989 roku były tzw. "wyborami kontraktowymi" (nazwanych tak od "kontraktu" zawartego między specjalnie dobranymi przedstawicielami Solidarności a ówczesną władzą komunistyczną, reprezentowaną przez samego Jaruzelskiego). "Kontraktowe wybory" gwarantowały Jaruzelskiemu prezydenturę niezależnie od wyniku wyborów.

Telewizyjna emisja w lutym 2010 przyciągnęła ponad 3 miliony widzów i wzgudziła wiele kontrowersji między publicystami oraz w społeczeństwie. Po projekcji protest i krytykę wyraził sam Wojciech Jaruzelski, przedstawiciele partii SLD, oraz „Gazeta Wyborcza”. Interweniowały także Teresa Torańska i Maria Zmarz-Koczanowicz, autorki filmu „Noc z generałem”, twierdząc, że w „Towarzyszu Generale” zawarte są fragmenty ich dzieła. Ich protest został odrzucony z uwagi na fakt, że właścicielem obu produkcji jest Telewizja Polska.
Od chwili przejęcia władzy przez rządy Komorowskiego-Tuska i wymiany zarządów mediów publicznych dokonanych przez nich prawie natychmiastowo, jeszcze w trakcie trwania tymczasowego rządu po śmierci prezydenta Kaczyńskiego, w 2010 roku Telewizja Polska zablokowała wykorzystywanie tego filmu na zasadzie licencji i jest on do dzisiaj niedostępny.

Ponieważ film ten jest z 2009 roku, większość prawdziwych i niepochlebnych informacji o Jaruzelskim była blokowana (zresztą - nadal jest). Dawne służby PRL-u z którymi był ściśle związany przez całe swoje parszywe życie zdrajcy, oraz władający dzisiaj większością polskojęzycznych mediów potomkowie UB-ków i SB-ków dość skutecznie fałszowali jego życiorys i kontrolowali wszelkie publiczne informacje (np. o jego aktywnym uczestnictwie w zwalczaniu po wojnie antykomunistycznego podziemia, o czym z dumą pisały gazety PRL-u w jego oficjalnych biogramach aż do końca lat 1970-tych, natomiast po tzw. "upadku komuny" wszelkie informacje na ten temat zniknęły), stąd też wielu Polaków do dzisiaj uważa go za "bohatera".
Niestety, jest był on kolejnym UB-eckim zdrajcą,  który wywinął się od sprawiedliwości i zdechł ze starości (gdyż nikt w dzisiejszej Polsce nie był na tyle odważny, aby wymierzyć mu sprawiedliwość i po prostu powiesić bydlaka w jego łóżku szpitalnym). Jednak, skoro już go nie ma wśród żywych, jest teraz nadzieja, że za kilka lub kilkanaście lat wypłyną w końcu na światło dzienne dokumenty opisujące przynajmniej niektóre jego działania, po czym zostanie za nie oficjalnie obarczony odpowiedzialnością (jak np. za morderstwo robotników w Gdańsku 1970 czy zamach stanu w grudniu 1981), a wszystkie jego polskie ordery i odznaczenia zostaną mu odebrane (sowieckie i rosyjskie ordery niech sobie jego potomkowie zatrzymają na pamiątkę  jego agenturalnej współpracy z nimi). Prawda zawsze wychodzi na jaw, choćby po wielu latach, a medialne starania sprzedawczyków i potomków czerwonych okupantów Polski - typu Olejnik czy Michnik - mogą prawdę jedynie stłamsić na jakiś czas. I tak niewielke będzie to zadośćuczynienie za szkody wyrządzone narodowi polskiemu przez tego sowieckiego agenta Smiersz-u (i później GRU - pseudonim "Wolski"), jednak nie można liczyć na więcej w narodzie składającym się w 1/5 z populacji zaśmieconej potomkami polskich zdrajców i sowieckich okupantów, którzy w dodatku nadal - ćwierć wieku od tzw. "upadku komuny"! - nadal obsiadują większość kluczowych stanowisk i pozycji w Polsce...
888, Doksa
(tekst oryginalnie napisany był 23 maja 2014; poprawiony z uwagi na śmierć Jaruzelskiego)Produkcja: 2009
Premiera TV: luty 2010

Reżyseria:
reżyser
reżyser

Muzyka:
brak informacji


Obsada:
w roli własnej (mat. archiwalne)
i inni.

Dubbing:
lektorIMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.140723

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz