„Trylogia więzienna”

    Wszystkie filmy w tym cyklu:
  1. Bad Boys. Cela 425 (2009)
  2. Bad Girls. Cela 77 (2010)
  3. Bad Boy. Cela dla niebezpiecznych (2012)
Dwie kobiety z ubytkami w uzębieniu i papierosami w dłoniach siedzą na więziennych pryczach i wyobrażają sobie jak w pięknych sukniach kroczą po czerwonym dywanie odebrać Oscary. Niby zwyczajne marzenia, ale przecież zupełnie nierealne. Ten niepokojący kontrast sprowokował mnie do zastanowienia się, o czym mogą marzyć więźniarki. Tym wyobrażeniem gali oscarowej zaczyna się Bad Girls, cela 77 – jedna z części Trylogii więziennej Janusza Mrozowskiego.

Na ten dokumentalny tryptyk składają się opowieści o codziennym życiu więźniów polskich zakładach karnych. Choć filmy Mrozowskiego są niezwykle intensywne i pozostawiają mocne wrażenie u widzów, to zawiodą poszukiwaczy wszelkich sensacji.
Mrozowski nie tropi nadużyć systemu więziennictwa, choć przy okazji obserwacji osadzonych jego wady same wciskają się w kadr. Skupia się natomiast na swoich bohaterach – zwykłych ludziach, którzy kiedyś wyjdą na drugą stronę muru i będą chcieli żyć wśród nas. Zrealizowane w warunkach ekstremalnego ograniczenia przestrzeni i czasu, w obliczu emocjonalnego napięcia i przytłaczającej wręcz klaustrofobii, filmy te są świetnym przykładem dokumentalizmu zaangażowanego, dalekiego od biernej obserwacji. Delikatność tematu i niebezpieczeństwo popadnięcia w stereotypy sprawiły, że przekaz musiał być budowany w bardzo precyzyjny sposób.

Mieszkający od 40 lat we Francji reżyser sam o sobie mówi, że jest wielokrotnym recydywistą, bo od ponad dziesięciu nieustannie powraca do polskich więzień filmować życie osadzonych. Swój pierwszy projekt w zakładzie karnym próbował realizować we Francji na przełomie wieków, ale przyjemne kontakty z tamtejszą służbą więzienną skończyły się wraz ze zmianą nastrojów politycznych. Kiedy do władzę przejęła prawica, odmówiono mu prawa do filmowania w więzieniu. Wtedy przypomniał sobie o spotkaniu z delegacją polskiej służby więziennej na konferencji poświęconej prawom człowieka w więzieniach, w której brał udział kilka lat wcześniej w Anges. Po jednym telefonie okazało się, że w Polsce nie tylko nie ma problemu z wejściem z kamerą na teren zakładu karnego, ale również, że filmy takie są już robione, nawet przez samych osadzonych.
Katarzyna Boratyn

Składające się na "Trylogię więzienną" filmy Mrozowskiego są wolne od z góry przyjętych założeń - reżyser nie stawia żadnych tez na temat tego, jaki okaże się być obserwowany przez niego świat i żyjący w nim ludzie. Świadomie rezygnując z własnego komentarza dokumentalista oddaje głos swym bohaterom, dzięki czemu udało mu się stworzyć niezwykle szczery obraz spychanych na margines obszarów ludzkiej rzeczywistości. Kierowany niekłamaną chęcią odkrywania tego, co nieopisane Mrozowski uchwycił w swoich filmach tak trudną do oddania atmosferę zamkniętego świata, w którym żyją osadzeni. Trylogia więzienna to wolny od sensacji i moralizatorstwa portret ludzi, którego naturalność pozwala widzowi odczuć, co to znaczy odbywać karę w instytucji izolacyjnej jaką jest więzienie.
Głównym celem akcji społecznej "Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" jest obalenie mitów na temat polskiego więzienia. Poprzez projekcje filmów Mrozowskiego oraz towarzyszące im spotkania i debaty, twórcy projektu pragną przyczynić się do zmiany w stereotypowym sposobie postrzegania przez społeczeństwo zarówno osadzonych jak i pracowników służby więziennej. Oddając głos tym, którzy bezpośrednio zetknęli się ze światem instytucji izolacyjnych, organizatorzy akcji "Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" podejmują swoistego rodzaju próbę walki z przestępczością.

Wsparcia akcji społecznej "Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!", opartej na "Trylogii więziennej" Janusza Mrozowskiego udzielił wieloletni więzień polityczny PRL Prof. Karol Modzelewski.
AS

Inne tytuły: "Prison Triptych", "The Prison Trilogy",
Produkcja: 2009 - 2012
Premiera: 21 luty 2014 (jako „Trylogia więzienna”)
                 (poszczególne filmy w latach 2010 - 2012)

Reżyseria:


Muzyka:
brak informacji
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.160518

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


ZWIASTUN „Trylogii więziennej”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz